Botanički vrt
Godine 1910. Dragutin Hirc, hrvatski prirodoslovac, započinje svoj rad Flora i fauna Marjana ovim riječima:" Nema domaćeg i stranog botaničara koji ne bi prepoznao taj vrh kod grada Splita. Na ovom poluotoku nasadio se glasovit vrh Marjan, poznat u botaničkom svijetu kao Monte Marjan".
Nije, dakle, čudno što je na južnim padinama Marjana 1951 g. osnovan botanički vrt.
Na površini od oko 2 ha, u vrtu su bile zasađene brojne biljke tropskih i suptropskih područja, dok se u sjevernom dijelu nalazila se autohtona mediteranska flora.
Botanički vrt nije bio samo pedagoška ustanova, već je promicao uzgoj i njegu biljaka i početkom šezdesetih godina prošlog stoljeća uspješno surađivao sa brojnim botaničkim ustanovama širom svijeta.
Ovaj vrt je napredovao i funkcionirao do 1980-ih godina, kada počinje njegovo zapuštanje i propadanje.
U novije vrijeme Odjel za biologiju PMF-a angažiran je na njegovoj obnovi.
Posebna pozornost će se posvetiti poticanju i razvijanju kulture njege i zaštite prirode, kao i edukativnom i znanstveno-istraživačkom radu. Botanički vrt služit će za edukaciju studenata PMF-a i srodnih fakulteta, predškolske djece kao i učenika osnovnih i srednjih škola. U Botaničkom vrtu će se održavati terenska nastava, praktikumi, radionice te znanstveno-istraživački rad.